| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, SAI17B54SED0, White) | ₹ 37,900 |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI17B54SED0) price in India starts from ₹ 37,900. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI17B54SED0) is ₹ 37,900 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI17B54SED0) |
| Price in India | ₹37,900 |
| Model Name | SAI17B54SED0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4700 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 90 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.2 kg |
| ISEER | 5.19 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI17B54SED0)
₹37,900
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications