| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VAA 75 5S, Grey) | ₹ 17,540 |
Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VAA 75 5S) price in India starts from ₹ 17,540. The lowest price of Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VAA 75 5S) is ₹ 17,540 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VAA 75 5S) |
| Price in India | ₹17,540 |
| Model Name | VAA 75 5S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Dimensions (mm) | 101.00 x 58.00 x 0.00 |
| Depth | 58 cm |
| Weight | 32 kg |
| Outer Body Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 12 |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Dryer Type | Dry |
| In built heater | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty and 10 Years additional warranty on Motor & Prime Mover |
Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VAA 75 5S)
₹17,540
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM