| Model | Smart TV X 50-Inch | 40 Inch LED Full HD TV (40CANVAS-S) | ||
| Release date | August 30, 2022 | - | ||
| Display Size | 50 inch | 40 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | Smart TV X Series | - | ||
| Launch Year | 2022 | 2016 | ||
| Model Name | - | 40CANVAS-S | ||
| Curve TV | - | No | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 2 | - | ||
| Sound Technology | Dolby Audio , DTS-HD and DTS Virtual: X | - | ||
| Speaker Output RMS | 30 | 24 W | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Supported Audio Formats | - | MP3, WMA, AAC, M4A | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | quad-core | ||
| Processor | Cortex A55 | MSD 628 Quad Core A7 Cortex 1 GHz | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MC1 | Quad core Mali 450 | ||
| RAM | 2GB | 1GB | ||
| Storage Capacity | 8GB | 4GB | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | - | ||
| Operating System | Android | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 3 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Wi-Fi Type | 802.11 a/b/g/n/ac | Wi-Fi Direct | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 130W | 70 W, 0.5 W (Standby) | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| Battery Type | AAA | - | ||
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| video features | ||||
| Picture Engine | Vivid Picture Engine | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 | ||
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision,HLG | - | ||
| Brightness | - | 250 cd/mA2 | ||
| Contrast Ratio | - | 125 Static | ||
| View Angle | - | 178 degree | ||
| Aspect Ratio | - | 1 | ||
| Supported Video Formats | - | MPEG 1 / 2 / 4, H.263 / H.264, MPG, MOV, MKV, MP4 | ||
| dimensions | ||||
| Stand Material | Plastic | - | ||
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 908 mm x 540.5 mm x 72 mm | ||
| Weight (without stand) | - | 7 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 908 mm x 585 mm x 252 mm | ||