| Brand | Daikin |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKM50PRV16) |
| Price in India | ₹1,50,165 |
| Model Name | FTKM50PRV16 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800.0 W |
| Operating Modes | Econo Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 885.0 mm x 298.0 mm x 229.0 mm |
| Outdoor W x H x D | 845.0 mm x 595.0 mm x 300.0 mm |
| Other Dimensions | Indoor Unit Package Dimensions: 355 x 1010 x 390 mm |
| Indoor Noise Level | High - 45.0 dB, Low - 35.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.17 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1445.0 W |
| Operating Current | 6.5 A |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 927 kWh |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 15.4 CMM |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKM50PRV16)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM