GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE tablet was launched in September 2014. The tablet comes with a 8.00-inch display offering a resolution of 1280x800 pixels. GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE is powered by a 1.2GHz quad-core processor. It comes with 1.5GB of RAM. The GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE runs Android 4.4 and is powered by a 4450mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE on the rear packs 3.1-megapixel camera. It sports a 1.2-megapixel camera on the front for selfies.
GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE is based on Android 4.4 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 64GB). The GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE is a single SIM (GSM) tablet.
Connectivity options on the GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | GeeksPhone |
| Model | Galaxy Tab Active LTE |
| Release date | September 2014 |
| Battery capacity (mAh) | 4450 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1280x800 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 64 |
| Rear camera | 3.1-megapixel |
| Front camera | 1.2-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
GeeksPhone Galaxy Tab Active LTE
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes