| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Genus Challenger 2000 Pure Sine Wave Inverter (Silky Silver) | ₹ 10,411 |
Genus Challenger 2000 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 10,411. The lowest price of Genus Challenger 2000 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 10,411 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Genus |
| Model | Challenger 2000 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹10,411 |
| Release date | 12th January 2022 |
| Model Name | Challenger 2000 |
| Colour | Silky Silver |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | ASIC & DSP Technology |
| Solar Power Compatible | Yes |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 Hours |
| Load Options | Tubelight, Fan, CFL, LED Bulb, TV, Computer, 0.5HP Monoblock Motor |
| Efficiency | 75% |
| Output Voltage | 180V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 45-55Hz |
| Battery Type | Tall Tubular, Flat Tubular, Gel & VRLA/SMF |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Charging Current | 17A |
| Display Type | Dual LCD & LED |
| Display Indicator Functions | Mains, Power Switch Status, Fault |
| Width | 26.29 cm |
| Height | 16.21 cm |
| Depth | 34.49 cm |
| Weight | 14.84 kg |
| Warranty Summary | 02 Years (Domestic Warranty) |
| Covered in Warranty | Product warranty will be limited to defects which occcur during performing the normal operations. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage of Product |
| Warranty Service Type | For consumer complaints, call at Genus Innovation customer care no. 9667123456 or visit www.genusinnovation.com |
Genus Challenger 2000 Pure Sine Wave Inverter
₹10,411
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM