| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 210 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EONALPHA 250B, Steel Glow) | ₹ 22,490 |
Godrej 210 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EONALPHA 250B) price in India starts from ₹ 22,490. The lowest price of Godrej 210 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EONALPHA 250B) is ₹ 22,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 210 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EONALPHA 250B) |
| Price in India | ₹22,490 |
| Model Name | RT EONALPHA 250B |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 210 L |
| Colours | Steel Glow |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.00 x 59.70 x 0.00 |
| Depth | 68.9 cm |
| Weight | 44.7 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Power Consumption | 261 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Nano Shield Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 210 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EONALPHA 250B)
₹22,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM