| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 255C 33 TAI, Marine Blue) | ₹ 18,399 |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 255C 33 TAI) price in India starts from ₹ 18,399. The lowest price of Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 255C 33 TAI) is ₹ 18,399 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 255C 33 TAI) |
| Price in India | ₹18,399 |
| Model Name | RD EDGEPRO 255C 33 TAI |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Marine Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 148.00 x 57.70 x 0.00 |
| Depth | 66.7 cm |
| Weight | 40.8 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 255C 33 TAI)
₹18,399
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM