| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1, Lush Wine) | ₹ 19,900 |
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1, Red) | ₹ 20,600 |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1) price in India starts from ₹ 19,900. The lowest price of Godrej 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1) is ₹ 19,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1) |
| Price in India | ₹19,900 |
| Model Name | RD EDGE PRO 240 PDS 5.1 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Wine Petals |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1482.00 x 577.00 x 0.00 |
| Depth | 667.0 mm |
| Weight | 41.80 kg |
| Power Requirement | AC 140 - 260 V |
| Other Power Features | Low Starting Voltage |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | StayCool Technology, SIF Technology |
| Other Features | 100% Green, Environment Friendly: 100% CFC, HCFC and HFC Free, Protects Ozone Layer, Zinc Oxide Protection to Fight Rust |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 Years on compressor from Godrej |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 PDS 5.1)
₹19,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM