| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU50C-TQS3BN-INV, White) | ₹ 37,800 |
Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU50C-TQS3BN-INV) price in India starts from ₹ 37,800. The lowest price of Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU50C-TQS3BN-INV) is ₹ 37,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU50C-TQS3BN-INV) |
| Price in India | ₹37,800 |
| Model Name | HSU50C-TQS3BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Quiet Mode, Cool Mode, ECO Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 86.5 cm x 33 cm x 29 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 54.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1520 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 900 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Supersonic Cooling in 10 Second, Triple Inverter Plus , Intelligent Convertible 7-in-1 Cooling, Stabilizer Free Operation, Humidity Control, Ambient Cooling at 60°C Temperature |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 12 Years Warranty on Compressor |
Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU50C-TQS3BN-INV)
₹37,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM