| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13C-TQS3BE1, White) | ₹ 32,990 |
Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13C-TQS3BE1) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13C-TQS3BE1) is ₹ 32,990 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13C-TQS3BE1) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | HSU13C-TQS3BE1 |
| Type | Triple Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | High Efficiency Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 86.5 cm x 29 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 25 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1160 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 412 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Micro Anti Bacterial Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Triple Inverter Plus, Intelli Convertible 7 in 1, Hyper PCB, Frost Self Clean - Auto Wet Wash |
| Warranty Summary | 5 Years Comprehensive Warranty, 12 Years Compressor Warranty |
Haier 1 Ton 3 Star Triple Inverter Split AC (HSU13C-TQS3BE1)
₹32,990
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra