| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU12C-TFW5B) |
| Model Name | HSU12C-TFW5B |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 86 cm x 29 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 54.4 cm x 24.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.5 kg |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1200 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Condenser and 10 Years on Compressor |
Haier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU12C-TFW5B)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam