| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2105PRI-H) |
| Model Name | HRD-2105PRI-H |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Red Iris |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1100.00 x 531.00 x 0.00 |
| Depth | 620 mm |
| Weight | 30.00 kg |
| Air Flow Type | Direct Cool |
| Temperature Control | Manual Knob |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 210 W |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Operation: 135 - 290 V |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Exterior |
| Gasket Type | Rubber with Magnet |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Diamond Edge Freezer Technology |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 5 years on Compressor from Haier |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2105PRI-H)