| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CSD517HBEA, White) | ₹ 35,999 |
Hitachi 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (CSD517HBEA) price in India starts from ₹ 35,999. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (CSD517HBEA) is ₹ 35,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (CSD517HBEA) |
| Price in India | ₹35,999 |
| Model Name | CSD517HBEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Powerful, Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 968 mm x 294 mm x 240 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 750 mm x 548 mm x 288 mm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 36 kg |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111 to 150 Sq Ft sq ft |
| ISEER | 4.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1440 W |
| Air Circulation | 583 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (CSD517HBEA)
₹35,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM