| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, MERAI 3100S RSD317HBEA, White) | ₹ 40,500 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RSD317HBEA) price in India starts from ₹ 40,500. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RSD317HBEA) is ₹ 40,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RSD317HBEA) |
| Price in India | ₹40,500 |
| Model Name | MERAI 3100S RSD317HBEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 968 mm x 294 mm x 240 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 755 mm x 553 mm x 293 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.8 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Outdoor - 34.8 kg, Indoor - 14.2 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 29 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1220 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RSD317HBEA)
₹40,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM