| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, KASHIKOI 5200I RSB518AAEA, White) | ₹ 47,500 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5200I RSB518AAEA) price in India starts from ₹ 47,500. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5200I RSB518AAEA) is ₹ 47,500 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5200I RSB518AAEA) |
| Price in India | ₹47,500 |
| Model Name | KASHIKOI 5200I RSB518AAEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5275 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1590 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 5200I RSB518AAEA)
₹47,500
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam