| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, KASHIKOI RAU312AWEA, White) | ₹ 46,911 |
Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA) price in India starts from ₹ 46,911. The lowest price of Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA) is ₹ 46,911 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA) |
| Price in India | ₹46,911 |
| Model Name | KASHIKOI RAU312AWEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Indoor Noise Level | 28 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1150 W |
| Operating Current | 5.3 Amps |
| Air Circulation | 425 CFM |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA)
₹46,911
Realme 16 5G Launched in India With 7,000mAh Battery, 50-Megapixel Selfie Camera: Price, Specifications