| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RSA512CBEA, White) | ₹ 41,810 |
Hitachi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RSA512CBEA) price in India starts from ₹ 41,810. The lowest price of Hitachi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RSA512CBEA) is ₹ 41,810 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RSA512CBEA) |
| Price in India | ₹41,810 |
| Release date | 12th February 2022 |
| Model Name | RSA512CBEA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 410 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 99.7 cm x 29.4 cm x 29.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| ISEER | 5.75 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 800 W |
| Operating Current | 3.7 A |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor |
Hitachi 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RSA512CBEA)
₹41,810
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM