| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 5 Star Split AC (KASHIKOI 5200I RAU512AWEA, White) | ₹ 47,585 |
Hitachi 1 Ton 5 Star Split AC (KASHIKOI 5200I RAU512AWEA) price in India starts from ₹ 47,585. The lowest price of Hitachi 1 Ton 5 Star Split AC (KASHIKOI 5200I RAU512AWEA) is ₹ 47,585 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (KASHIKOI 5200I RAU512AWEA) |
| Price in India | ₹47,585 |
| Model Name | KASHIKOI 5200I RAU512AWEA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Indoor Noise Level | 25 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1200 W |
| Operating Current | 5.5 Amps |
| Air Circulation | 400 CFM |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Hitachi 1 Ton 5 Star Split AC (KASHIKOI 5200I RAU512AWEA)
₹47,585