HP 15-ac125tx is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-ac125tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15-ac125tx price in India starts at Rs. 47,990.
| Brand | HP |
| Model | 15-ac125tx |
| Price in India | ₹47,990 |
| Model Number | 15-ac125tx |
| Dimensions (mm) | 384.00 x 254.00 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 5th Gen 5200U |
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ac125tx
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM