| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, LSA3SU3A, White) | ₹ 30,000 |
LG 1 Ton 3 Star Split AC (LSA3SU3A) price in India starts from ₹ 30,000. The lowest price of LG 1 Ton 3 Star Split AC (LSA3SU3A) is ₹ 30,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (LSA3SU3A) |
| Price in India | ₹30,000 |
| Model Name | LSA3SU3A |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser Coil | Copper |
| Panel Display | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
LG 1 Ton 3 Star Split AC (LSA3SU3A)
₹30,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM