LG 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B201AASC) price in India starts from ₹ 14,790. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B201AASC) is ₹ 14,790 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B201AASC) |
| Price in India | ₹14,790 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1172.00 x 534.00 x 0.00 |
| Depth | 633 mm |
| Weight | 33.50 kg |
| Model Name | GL B201AASC |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 230 W |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Ariana |
| Gasket Type | Anti Bacteria |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Other Features | Freezer Location: Top Mount |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Unit and 5 Years Warranty on Compressor from LG |