LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABED) price in India starts from ₹ 17,528. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABED) is ₹ 17,528 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ABED) |
| Price in India | ₹17,528 |
| Model Name | GL D201ABED |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Blue Euphoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 127.70 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 67.1 cm |
| Weight | 33 kg |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From LG |