LG 360 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S402RDSY) price in India starts from ₹ 41,474. The lowest price of LG 360 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S402RDSY) is ₹ 41,474 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 360 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S402RDSY) |
| Price in India | ₹41,474 |
| Release date | 7th July 2021 |
| Model Name | GL-S402RDSY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 360 L |
| Colours | Dazzel Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.5 cm |
| Weight | 66 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | 100-240V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Smart Inverter Compressor Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |