| Brand | LG |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UM7300PTA) |
| Price in India | ₹96,999 |
| Model Name | 65UM7300PTA |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2019 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 146.3 cm x 85 cm x 8.78 cm |
| Weight (without stand) | 21.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 146.3 cm x 91.4 cm x 26.9 cm |
| Weight (with stand) | 21.6 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | MP3 and WMA |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| Battery Type | AA |
| Processor | Quad-core Processor |
| RAM | 1.5GB |
| Storage Capacity | 4GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Power Consumption | 195W, 0.5W (Standby) |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UM7300PTA)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title