| Brand | LG |
| Model | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UF770T) |
| Price in India | ₹96,742 |
| Model Name | 49UF770T |
| Display Size | 49 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1104 mm x 645 mm x 56.7 mm |
| Weight (without stand) | 14 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1104 mm x 704 mm x 261 mm |
| Weight (with stand) | 15.1 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | 1 Rear |
| Digital Audio Output | 1 Rear |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder |
| Surround Sound | Ultra Surround |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| RF Capable | Yes |
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UF770T)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title