| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 446 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GL T502CESR, Ebony Sheen) | ₹ 63,000 |
LG 446 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GL T502CESR) price in India starts from ₹ 63,000. The lowest price of LG 446 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GL T502CESR) is ₹ 63,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 446 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GL T502CESR) |
| Price in India | ₹63,000 |
| Model Name | GL T502CESR |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 446 L |
| Colours | Ebony Sheen |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.00 x 70.00 x 0.00 |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 71 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 341 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Display Type | LED |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Compressor Warranty |
LG 446 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GL T502CESR)
₹63,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM