| Brand | LG |
| Model | 49 Inch LED Full HD TV (49LH595T) |
| Price in India | ₹68,676 |
| Model Name | 49LH595T |
| Display Size | 49 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1108.1 mm x 657 mm x 81.5 |
| Weight (without stand) | 11.3KG |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1108 mm x 707 mm x 218 |
| Weight (with stand) | 11.6KG |
| Stand Features | Flexi Mount Bracket |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Number of Speakers | 2.0Ch Speaker |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | Audio Codec: AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, DTS-HD, DTS Express, RA, WMA |
| Power Consumption | 30W |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | Yes |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
LG 49 Inch LED Full HD TV (49LH595T)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM