| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067TEDLR) |
| Price in India | ₹25,290 |
| Model Name | T8067TEDLR |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Free Silver |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 32.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Turbo Drum Technology, Jet Spray Technology |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - 3-step Wash |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 710 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Gentle Wool / Saree, Strong Jeans |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product 10 Years on Motor Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not Cover Any External Accessories, Damage Caused to the Product due to Improper Installation by Customer, Damages Caused to the Product by Accident, Any Damage Caused Due to Tampering of the Product by An Unauthorized Agent |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067TEDLR)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM