| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 9.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P955ASGAZ.ADGQEIL, Dark Grey) | ₹ 17,949 |
LG 9.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P955ASGAZ.ADGQEIL) price in India starts from ₹ 17,949. The lowest price of LG 9.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P955ASGAZ.ADGQEIL) is ₹ 17,949 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 9.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P955ASGAZ.ADGQEIL) |
| Price in India | ₹17,949 |
| Model Name | P955ASGAZ.ADGQEIL |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Dark Grey |
| Dimensions (mm) | 102.50 x 90.50 x 0.00 |
| Depth | 54.5 cm |
| Weight | 31 kg |
| Outer Body Material | Rust Free Body |
| Technology Used | Rat Away Technology |
| Wash Program Types | 3 - Gentle, Normal, Strong |
| Washing Capacity | 9.5 kg |
| Washing Method | Roller Jet Pulsator |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Spin Cycle Duration | 5 min |
| Dryer Type | Wind Jet Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Lint Filter | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Collar Scrubber, Spin Window, Wheel Support, Buzzer Indicator |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Service Type | Onsite |
LG 9.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (P955ASGAZ.ADGQEIL)
₹17,949
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM