| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FWSBV, White) | ₹ 29,290 |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FWSBV) price in India starts from ₹ 29,290. The lowest price of Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FWSBV) is ₹ 29,290 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FWSBV) |
| Price in India | ₹29,290 |
| Release date | 14th March 2023 |
| Model Name | GLS12I3FWSBV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | My Mode, ECO Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 86.20 cm x 30 cm x 20.20 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 52 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.1 kg |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB, Low - 33 dB |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.93 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1110 W |
| Operating Current | 4.87 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Low Gas Detection, Blow Function, Eco Friendly Refrigerant |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FWSBV)
₹29,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM