| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (LS13A3PN) |
| Model Name | LS13A3PN |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Operating Modes | Sleep Mode |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 10 Kg |
| Outdoor Unit Weight | 30 Kg |
| Indoor Noise Level | 35 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | 230 V, 1 Phase, 50 Hz |
| Power Consumption | 1162 W |
| Air Flow Direction | Vertical |
| Air Circulation | 600/500/400(Hi/Mi/Lo) |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Independent Dehumidifying, Auto Control, On/ Off Timers, Intelligent Defrosting |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Lloyd 1 Ton 3 Star Split AC (LS13A3PN)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra