Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Window AC (GLW12I5FWGEV) price in India starts from ₹ 37,500. The lowest price of Lloyd 1 Ton 5 Star Inverter Window AC (GLW12I5FWGEV) is ₹ 37,500 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Window AC (GLW12I5FWGEV) |
| Price in India | ₹37,500 |
| Release date | 6th September 2023 |
| Model Name | GLW12I5FWGEV |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 71 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 48 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |