| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, LS24AA3, White) | ₹ 42,981 |
Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (LS24AA3) price in India starts from ₹ 42,981. The lowest price of Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (LS24AA3) is ₹ 42,981 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (LS24AA3) |
| Price in India | ₹42,981 |
| Model Name | LS24AA3 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6350 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Easy Night Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 108 cm x 33.5 cm x 22.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70.2 cm x 36.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 42.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.18 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2000 W |
| Operating Current | 9 A |
| Air Circulation | 706.29, 582.10, 517.94 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Lloyd 2 Ton 3 Star Split AC (LS24AA3)
₹42,981
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM