| Brand | Lloyd |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (L32BC) |
| Price in India | ₹11,000 |
| Model Name | L32BC |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 731 mm x 434.87 mm x 68.5 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 731 mm x 470.13 mm x 188.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| PC Audio In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 (Bottom) |
| Component In (RGB Cable) | 2 |
| Brightness | 350 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | 1000:01:00 Static |
| View Angle | 178 degree |
| Aspect Ratio | 16:09, Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W |
| Power Consumption | 55 W, 1 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
Lloyd 32 Inch LED HD Ready TV (L32BC)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title