| Brand | Lloyd |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L65U1Y0IV) |
| Price in India | ₹1,19,890 |
| Model Name | L65U1Y0IV |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Silver |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1461 mm x 903 mm x 264 mm |
| Weight (with stand) | Gross Weight: 16.1 kg |
| Number of Cores | dual-core |
| Processor | Dual Core |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast Ratio | Dynamic (Static) |
| View Angle | 176 Degree |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 32 W |
| Power Consumption | 238 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
Lloyd 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L65U1Y0IV)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title