| Brand | Lloyd |
| Model | 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS85LT) |
| Model Name | LWMS85LT |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Shade | Blue |
| Dimensions (mm) | 101.20 x 81.60 x 0.00 |
| Depth | 47.6 |
| Weight | 28.5 kg |
| Outer Body Material | Rust Free Hi - Fibre Body |
| Technology Used | Thermal Protection Technology |
| Wash Program Types | 2 |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Other Wash Modes | Soak |
| Power Consumption | 490 W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Other Features | Buzzer |
| Warranty Summary | 2 years Comprehensive Warranty (Excluding all rubber and plastic parts) & additional 3 years Warranty only on motor |
| Covered in Warranty | Components(other than Motor) service charges will be payable after initial 2 year of Warranty . Component (Motor) will be chargeable after the expiry of 5yrs from the date of purchase.Transportation charges, if any, at any point of time, after the date of purchase, will be borne by customer. Remaining terms will be applicable as per warranty booklet |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover. Any consequential or resulting liability ,damage or loss to property or life arising directly or indirectly as result of appliance failure / breakdown. Defects caused by pets, rats , or any other animal or insect. Normal wear & tear of parts or any other acts of God. Warranty does not include preventive checks, routine maintenance , cleaning. |
Lloyd 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS85LT)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam