| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter (Blue) | ₹ 3,950 |
| Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter (Grey) | ₹ 5,890 |
| Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter (Black) | ₹ 18,999 |
Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 3,950. The lowest price of Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 3,950 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹3,950 |
| Model Name | Eco Watt 850 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Technology Used | Sinewave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 4 Fan , 4 CFL, 1 LED TV |
| Colour | Grey |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Overload | Above 150 |
| AC Output Types | Socket |
| Input Voltage | 220 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Low Cut Input Voltage | 175V |
| Low Cut Recovery Input Voltage | 185V |
| High Cut Input Voltage | 240V |
| High Cut Recovery Input Voltage | 230V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Recharge Time | 8 Hrs |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 150Ah |
| Replacement Battery | Yes |
| Emergency Power Off | Yes |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Inverter On, Mains On, Charging |
| Audible Indicator Functions | Low Battery |
| USB Charging Port | No |
| Protection Against | Short Circuit |
| Cooling System | Fan |
| Corrosion Resistant | No |
| Width | 27 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 29 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years onsite Warranty by Luminous Care |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite Warranty |
Luminous Eco Watt 850 Pure Sine Wave Inverter
₹3,950
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM