| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Micromax 43 Inches Full HD LED TV (43A2000FHD, Black) | ₹ 16,999 |
Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) price in India starts from ₹ 16,999. The lowest price of Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) is ₹ 16,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Micromax |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD) |
| Price in India | ₹16,999 |
| Model Name | 43A2000FHD |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 97cm x 56.5cm x 7cm |
| Weight (without stand) | 7.52kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Power Consumption | 70W |
| Sound Technology | DAC |
| Surround Sound | DAC Sound Technology |
| Speaker Output RMS | 24W |
| Battery Type | AAA |
Micromax 43 Inch LED Full HD TV (43A2000FHD)
₹16,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM