| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek E2+ 925VA Square Wave Inverter (Black) | ₹ 4,250 |
Microtek E2+ 925VA Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 4,250. The lowest price of Microtek E2+ 925VA Square Wave Inverter is ₹ 4,250 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | E2+ 925VA Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹4,250 |
| Model Name | E2+ 925VA |
| Type | Square Wave |
| Technology Used | CCCV Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 3 hrs |
| Load Options | 925VA/12V |
| Colour | Black |
| Efficiency | 0.88% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 230 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Width | 39 cm |
| Height | 35 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Defective Part Replacement |
| Not Covered in Warranty | Damage Due to Use |
| Warranty Service Type | Domestic |
| Description | Microtek UPS 925VA E2PLUS (Black), CCCV Technology with Auto Trickle Mode. |
Microtek E2+ 925VA Square Wave Inverter
₹4,250
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM