| Brand | Microtek |
| Model | EB1600 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹9,290 |
| Model Name | EB1600 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Table top |
| Technology Used | Sinewave |
| Solar Power Compatible | No |
| Switch Type | Auto Switch |
| Battery Included | No |
| Load Options | Optional |
| Material | Metal |
| Colour | Beige |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 210V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Change Over Time | 10 ms |
| Input Voltage | 180 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Number of Batteries | 2 |
| Emergency Power Off | Yes |
| Display Type | LED |
| Audible Indicator Functions | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Protection Against | Short Circuit |
| Cooling System | Fan |
| Corrosion Resistant | No |
| Width | 40 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Onsite Warranty |
| Covered in Warranty | Only for manufacturing faults |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Microtek EB1600 Pure Sine Wave Inverter
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications