| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Super Power 700 (12V) SW Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 5,500 |
Microtek Super Power 700 (12V) SW Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,500. The lowest price of Microtek Super Power 700 (12V) SW Pure Sine Wave Inverter is ₹ 5,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Super Power 700 (12V) SW Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,500 |
| Model Name | Super Power 700 (12V) SW |
| Colour | White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design With IPS Technology |
| Output Voltage | 200V |
| Input Voltage | 100 VA |
| Number of Batteries | 1 |
| Display Type | LED |
| Width | 38.2 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
Microtek Super Power 700 (12V) SW Pure Sine Wave Inverter
₹5,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM