| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek UPS 24x7 HB 1075 (12V) Pure Sine Wave Inverter (Black) | ₹ 5,599 |
Microtek UPS 24x7 HB 1075 (12V) Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,599. The lowest price of Microtek UPS 24x7 HB 1075 (12V) Pure Sine Wave Inverter is ₹ 5,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | UPS 24x7 HB 1075 (12V) Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,599 |
| Model Name | UPS 24x7 HB 1075 (12V) |
| Type | Pure Sine Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 850W |
| Colour | Black |
| Efficiency | 82% |
| Output Voltage | 180V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Width | 34 cm |
| Height | 19 cm |
| Depth | 19 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | All Pats in Inverter |
| Not Covered in Warranty | Broken / Damaged |
| Warranty Service Type | Manufacturing Defect |
Microtek UPS 24x7 HB 1075 (12V) Pure Sine Wave Inverter
₹5,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM