| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Midea 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA070PPG, Blue) | ₹ 7,490 |
Midea 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA070PPG) price in India starts from ₹ 7,490. The lowest price of Midea 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA070PPG) is ₹ 7,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Midea |
| Model | 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA070PPG) |
| Price in India | ₹7,490 |
| Model Name | MWMSA070PPG |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Blue |
| Shade | Blue White |
| Dimensions (mm) | 91.50 x 74.50 x 0.00 |
| Depth | 42.5 cm |
| Weight | 18 kg |
| Tub Material | Polypropylene |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Water Consumption | 17.21 L |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Lint Filter | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover damage caused to the product due to improper installation by customer; normal wear and tear caused due to use of product, Warranty does not cover any external accessories to the product, All plastic, rubber, glass, or aesthetic parts and consumable replacements will be on a chargeable basis, All transportation & handling expenses incurred while replacing or repairing will be payable by the Customer, Warranty shall be voids if - The type or serial number on the product has been altered, removed or defaced, The product is not operated as per the instructions given in the User Guide. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Midea 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA070PPG)
₹7,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM