| Brand | OnePlus |
| Model | Watch 2 (Cellular) |
| Release date | 29th June 2024 |
| Model Name | OnePlus Watch 2 |
| Dial Colour | Black |
| Dial Shape | Round |
| Size | Regular |
| Touchscreen | 1.43 |
| Interchangeable Strap | Yes |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Usage | Regular |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Ideal For | Unisex |
| Width | 47 |
| Height | 46.6 |
| Thickness | 12.1 |
| Weight (g) | 49.00 |
| Sensor | Acceleration, Gyroscope, Optical heart rate, Optical pulse oximeter, Geomagnetic, Light, Barometer |
| Battery Type | 500mAh |
| Battery Life | 100 hours |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Call Features | Yes |
| Operating System | WearOS 4 |
| RAM | 2GB |
| Processor Name | Snapdragon W5 + BES2700 |
| Internal Memory | 32GB |
| Display Resolution | 466 x 466 |
| Display Type | AMOLED |
| Flash | 60Hz |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Number of Buttons | One |
OnePlus Watch 2 (Cellular)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title