| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, TECHNO FLAT-S183TFL-L, White) | ₹ 35,390 |
Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (TECHNO FLAT-S183TFL-L) price in India starts from ₹ 35,390. The lowest price of Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (TECHNO FLAT-S183TFL-L) is ₹ 35,390 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (TECHNO FLAT-S183TFL-L) |
| Price in India | ₹35,390 |
| Model Name | TECHNO FLAT-S183TFL-L |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5500.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1078.0 mm x 325.0 mm x 246.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 17.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 899.0 mm x 596.0 mm x 378.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 43.7 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 46.2 kg, Indoor Gross Weight: 20.4 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 35.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.67 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1500.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on product & 5 years on Compressor from Onida |
Onida 1.5 Ton 3 Star Split AC (TECHNO FLAT-S183TFL-L)
₹35,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM