| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU18ZKYF, White) | ₹ 50,990 |
Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU18ZKYF) price in India starts from ₹ 50,990. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU18ZKYF) is ₹ 50,990 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU18ZKYF) |
| Price in India | ₹50,990 |
| Release date | 10th March 2023 |
| Model Name | CS/CU-XU18ZKYF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 29.60 cm x 24.10 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.20 cm x 28.80 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Indoor Noise Level | High - 53 dB, Low - 47 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.10 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1290 W |
| Operating Current | 5.9 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 636 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 0.1 Filter, Ag Clean, NanoeX Plus Nanoe-G Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Amazon Alexa and Google Assistant Support, Shield Blu Plus, Active Air Purification, WiFi Supported, 7 in 1 Convertible Mode |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-XU18ZKYF)
₹50,990