| Brand | Panasonic |
| Model | 2 Ton 4 Star Split AC (XC24RKY) |
| Model Name | XC24RKY |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Powerful, Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter AC |
| Indoor W x H x D | 1070 mm x 240 mm x 24.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 824 mm x 619 mm x 299 mm |
| Outdoor Unit Weight | 46 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1690 W |
| Operating Current | 7.7 A |
| Air Circulation | 655 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | 2.5PM Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product and 9 Years on the Compressor |
Panasonic 2 Ton 4 Star Split AC (XC24RKY)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM