| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, TS24SKY, White) | ₹ 49,999 |
Panasonic 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (TS24SKY) price in India starts from ₹ 49,999. The lowest price of Panasonic 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (TS24SKY) is ₹ 49,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (TS24SKY) |
| Price in India | ₹49,999 |
| Model Name | TS24SKY |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Powerful, Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter AC |
| Indoor W x H x D | 1070 mm x 240 mm x 24.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 824 mm x 619 mm x 299 mm |
| Outdoor Unit Weight | 46 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1690 W |
| Operating Current | 7.7 A |
| Air Circulation | 655 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | 2.5PM Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product and 9 Years on the Compressor |
Panasonic 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (TS24SKY)
₹49,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM