| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR18BY3YATB, White) | ₹ 34,500 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3YATB) price in India starts from ₹ 34,500. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3YATB) is ₹ 34,500 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3YATB) |
| Price in India | ₹34,500 |
| Model Name | AR18BY3YATB |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Inverter |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, Fan Mode, Quiet |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Indoor Noise Level | 45/26 dBA |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.71 |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1700 W |
| Operating Current | 7.5 A |
| Other Power Features | Operating Current: 7.5 A |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 2 Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Easy Filter Plus (Anti-Bacteria), Auto Clean (Self Cleaning) |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Samsung |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18BY3YATB)
₹34,500
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam